جمعه, 27 مهر 1397
عنوان : سخنرانی مدیرعامل سازمان و حضور اعضای هیئت علمی در سی و پنجمین كنگره بین المللیISBT
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۳/۱۹ 
ساعت : ۱۳:۵۴:۲۸

سی و پنجمین کنگره بین المللی انجمن بین المللی انتقال خون در کشور کانادا شهر تورنتو از 12 تا 16 خرداد ماه 1397 برگزار گردید (The 35th International Congress of the ISBT, Toronto, Canada, June 2 - 6, 2018). در این کنگره که با شرکت صاحب نظران و متخصصان کشورهای مختلف برگزار شد به تمامی حوزه های طب انتقال خون از جمله اهداکنندگان، بیولوژی سلولهای خونی، ایمونوهماتولوژی، بیماری های منتقله از راه تزریق خون، مدیریت خون بیمار، عوارض تزریق خون و موضوعاتی از این دست پرداخته شد. گفتنی است آقای دکتر علی اکبر پورفتح اله، خانم دکتر مریم خیراندیش، خانم دکتر آزیتا آذرکیوان، خانم دکتر فاطمه امیری از اساتید موسسه و آقای مقدم از کارشناسان سازمان در این کنگره حضور داشتند.

جناب آقای دکتر علی اکبر پورفتح اله که در سی و پنجمین کنگره بین المللی انجمن بین المللی انتقال خون در تورنتو کانادا به عنوان سخنران مدعو(invited speaker) شرکت داشتند در موضوع "پیشکیری و مدیریت آلوایمینیزاسیون گلبولهای قرمز در بیماران تالاسمی" به ایراد سخنرانی پرداخت.

وی پس از ارائه وضعیت تالاسمی در ایران و برنامه پیشگیری از تولد بیمار تالاسمی و موفقیت در برنامه پیشگیری از تولد افراد تالاسمی به بحث میزان مصرف خون در تالاسمی و وضعیت آن پرداخت. وی با اشاره به فرایندهایی که منجر به سلامت خون می گردد بر میزان شیوع بسیار پایین HBs, HIVو HCVدر اهداکنندگان خون در کشور تاکید نمودند. از جمله این فرایندها آغاز برنامه غربالگری قبل از اهدا داوطلبان بار اول در 13 استان کشور است که منجر به کاهش قابل توجه موارد مثبت تاییدی در خون های اهدایی گردیده است.

 

Trend of confirmed HBV, HCV, HIV positive among blood donations in 13 provinces

Pre Donation Screening Program

2011 - 2017

 

وی سپس به مطالعات انجام شده در زمینه وضعیت آلوایمینیزاسیون در افراد بتا تالاسمی پرداخت و شیوع آن را در استان های مختلف کشور ایران مطرح کرد. در آخر استراتژی های کاهش خطر آلوایمینیزاسیون که توسط سازمان انتقال خون ایران اتخاذ شده ارائه گردید. 

 نمایش تعداد بازدیدها : 122

بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8